Historie sboru BJB v Teplicích
Kořeny tohoto sboru sahají hluboko do minulosti a navazují na Křesťanské sbory, které v této oblasti vznikly ve dvacátých letech minulého století.
V roce 1927 přišel do Dolního Litvínova jako odborný učitel Jindřich Vaněk, který byl upřímně věřícím člověkem. V širokém okolí svého domova svědčil o tom, co sám prožíval - o Boží lásce. Radostná zvěst evangelia se tak šířila po Dolním i Horním Litvínově, Mostě, Louce, Lomu a Libkovicích.
Na podzim roku 1929 najal bratr Vaněk v Lomu u Mostu místnost v hostinci "U Lípy" k většímu shromažďování.

Později se začala konat shromažďování také v sousedních Libkovicích u bratra Františka Holečka, který byl po nějaký čas kazatelem v polském Zelově, kde působil jako kazatel Svobodné reformované církve. V roce 1932 se odstěhoval bratr Vaněk do Soboty a vedení sboru převzal bratr Jindřich Kubalík, bydlící s rodinou v nedaleké Hrdlovce. V této době poskytla pro shromažďování svůj domek rodina Švecova v Lomu u Mostu.
Po obsazení českého pohraničí
Německem v roce 1938 musely mnohé české rodiny oblast opustit. Z
původního sboru zbyla jen malá hrstka lidí, avšak zvěstí
evangelia byli oslovováni lidé noví. Za laskavé pomoci bratří
ze Saska, byl sbor přijat do Bund Freikirchlicher Christen,
sdružujícího baptisty, metodisty a Křesťanské sbory, které v
tu dobu bojovaly o přežití. Tento Saský sbor se stal útočištěm
evangelíků a mnohých přátel z okolí. Takto pod jejich ochranou
prožila skupinka věřících bratřích a sester dlouhé roky druhé
světové války. Po válce se sbor osamostatnil a shromáždění se
začaly opět konat v Lomu u Mostu.

Když v roce 1950 začaly mít Křesťanské sbory v Lomu u Mostu opět problémy s veřejným shromažďování, došlo tedy k dohodě se Sborem Bratrské jednoty Baptistů v Žatci o možnosti přidružit se k jejich sboru. Tak se staly sbory v Lomu a v Duchcově kazatelskými stanicemi tohoto Žateckého sboru. V jejich čele jako správce stál po celou dobu bratr Jindřich Kubalík a jeho syn ing. Ervín Kubalík. V roce 1968 byla práce rozšířena i do Teplic, kde se konaly biblické hodiny.
V roce 1986 byl sborem v městě Lomu koupen domek, v němž se konala shromáždění. Po čase byla provedena jeho rekonstrukce a přístavba. Pracemi na sborovém domě vypomáhal i sbor v Žatci, pod vedením bratra ing. Daniela Kubalíka.
V roce 1989 po "sametové revoluci" a pádu totalitního režimu, se situace nejen ve společnosti ale i v církvi změnila. V roce 1992 se osamostatnila na vlastní žádost stanice v Lomu včetně Teplic a Duchcova, téhož roku byl Teplický sbor uznán za oficiální sbor Bratrské Jednoty Baptistů. Kazatelem i nadále zůstal bratr ing. Ervín Kubalík. Prvního ledna roku 1994 byl sbor registrován do rejstříků firem jako ,,Evidované církevní právnické osoby".
Po náhlém a nečekaném úmrtí bratra kazatele ing. Ervína Kubalíka zůstal sbor bez kazatele. Kázat do sboru přijížděli bratři kazatelé František Hruza z Lovosic, bratr kazatel Bistranin z Liberce a bratr kazatel ing. Daniel Kubalík z Broumova. Toto řešení bylo však velmi obtížné a dlouhodobě neudržitelné. Na přání sboru se ujal služby bratr kazatel František Hruza do doby, než nastoupí nový kazatel. Bratr František Hruza vykonával službu kazatele sboru v Teplicích několik let. Práce to nebyla lehká dojížděl do sboru z Lovosic, byl již v důchodovém věku a staral se o nemocnou manželku.

V roce 2007 se přistěhovalo do Teplic několik rodin z Ruska, mezi nimi byla i mladá rodina misijního pracovníka baptistického sboru v Petrohradě, Vjačeslava Jelisejeva s rodinou a tím došlo k oživení sboru a obnovení misijní práce.
V roce 2009 bratr kazatel František Hruza prodělal mozkovou mrtvici a nemohl již dále vykonávat funkci kazatele a tak po něm převzal službu kazatele bratr Vjačeslav Jelisejev. Rodina Hruzova byla i se svou dcerou a vnoučaty nadále členy Teplického sboru, i když v současnosti jsou členy sboru BJB v Litoměřicích v blízkosti svého bydliště, přesto spolu udržují přátelské vztahy.
Kazatelem je i nadále bratr Vjačeslav Jelisejev.
